Radźasthan

Komunikacja

Autobusy

Radźasthan posiada rozległą i w miarę dobrą sieć komunikacji autobusowej. Na większości tras kursują zarówno autobusy zwykłe, jak i ekspresowe. Zaleca się korzystanie z tych drugich, gdyż autobusy zwykłe zatrzymują się na wszystkich przystankach, często zbaczają z głównej trasy, toteż podróżowanie nimi jest bardzo czasochłonne.

Jeśli zamierzasz wsiąść do autobusu na dworcu głównym, kup bilet w kasie biletowej, a nie u kierowcy. Dzięki temu zagwarantujesz sobie (z pewnymi wyjątkami) miejsce siedzące, a ponadto zyskasz pewność, że pojedziesz właściwym autobusem, bowiem kasjer zapisuje na bilecie jego numer rejestracyjny. Warto to wziąć pod uwagę, gdyż rozkłady jazdy na dworcach autobusowych są pisane tylko i wyłącznie w języku hindi.

Luksusowe autokary wielu prywatnych przewoźników kursują między dużymi skupiskami ludności, cenę biletów rekompensuje fakt, iż autobusy firm prywatnych są szybsze, wygodniejsze, a kierowcy biorą tylko tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących. Jedyną ich wadą jest to, że czasami posiadają odtwarzacz wideo, który – jak to w Indiach – puszcza się na cały regulator. Przed odjazdem lepiej się więc upewnić, czy w autobusie nie ma przypadkiem owej „piekielnej machiny”.

Pociągi

Podróżowanie po Radźasthanie pociągiem zawsze pochłaniało dużo czasu, ponieważ na większości terenów istniała jedynie kolej wąskotorowa. Niektóre linie, mające stanowić część ujednoliconego systemu połączeń kolejowych, zostaną zmodernizowane do końca 1998 r. Podczas pobytu w Radźasthanie można się więc spotkać z sytuacją, że pociągi nie obsługują wszystkich tras.
Szybkie pociągi uruchomiono już na odcinkach, łączących Delhi z Dźajpurem, Dźajpur z Dźodhpurem, Dźodhpur z Dźajsalmerem oraz Dźajpur i Dźodhpur z Bikanerem i Ahmedabadem. Natomiast linie kolejowe, wiodące do Udajpuru, zostaną zmodernizowane najprędzej w 1997 r.

Pałac na Kółkach (Pałace on Wheels) RTDC to specjalny pociąg turystyczny, która w środy (IX-IV) wyjeżdża z Delhi na tygodniowy objazd po całym Radźasthanie. Wycieczka obejmuje postój w Dźajpurze, Citorze, Udajpurze, Parku Narodowym Ranthambhore, Dźajsalmerze, Dźodhpurze, Bharatpurze i Agrze. Jest to spory obszar jak na tydzień zwiedzania, ale pociąg jedzie przeważnie nocą. W 1995 r. wagony przystosowano do jazdy po torach normalnych, ale ponieważ do Udajpuru dostać się można jedynie kolejką wąskotorową, dlatego odległość dzielącą Ćitor i Udajpur pokonuje się w trzy godziny autobusem.

Pociąg ten składał się pierwotnie z wagonów, należących do różnych maharadżów, ale że były one już mocno podniszczone, zastąpiono je nowymi, które uprzednio poddano procesowi „postarzenia”. Nie zapomniano też o zainstalowaniu klimatyzacji. W rezultacie powstał luksusowy i drogi „hotel na kółkach”. Koszt całej wyprawy obejmuje opłaty za wycieczki i za wstęp do zwiedzanych miejsc, a także zakwaterowanie i pełne wyżywienie w pociągu. Za jedną osobę płaci się dziennie 240$ za miejsce w przedziale trzyosobowym, 300$ w dwuosobowym, i 425$ w jedynce. Pałac na Kółkach cieszy się dużą popularnością, dlatego zainteresowani tą formą wypoczynku powinni dokonać wcześniejszej rezerwacji w Centralnym Biurze Rezerwacji Miejsc w Delhi, 011/381884, fax 382823.

Plemiona Radźasthanu

Ludność plemienna stanowi obecnie 12% populacji całego stanu. Do największych plemion radźasthańskich zalicza się Bhilów i Minów, których członkowie są rodowitymi mieszkańcami terenów zwanych dziś Radźasthanem; niestety, inwazja Ariów zmusiła ich do ucieczki w góry Arawali. Wojowniczo usposobieni najeźdźcy utworzyli kastę Kśatrija, która w późniejszym okresie podzieliła się na 36 klanów Radźputów. Żyją tu też mniejsze plemiona: Saharija, Damarija, Garasia oraz Gaduliya Lohar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *