Radźasthan

Festiwale i święta

W Radźasthanie odbywają się wszystkie tradycyjne święta i festiwale hinduskie i muzułmańskie. Niektóre z nich obchodzone są z wielką pompą. Dużą wagę przywiązuje się zwłaszcza do wiosennego święta Gangaur, oraz do święta Teedź, które zwiastuje nadejście monsunu. Obydwa święta obchodzone są w Dźajpurze.

Wśród targów najsłynniejsze są duże, barwne targi wielbłądów i bydła w Pusz-karze. Podobny charakter posiadają targi w miastach Bikaner i Nagaur (to drugie leży w połowie drogi między Bikanerem a Dźodhpurem).

Celem Festiwalu Pustynnego w Dźajsalmerze jest promowanie sztuki i muzyki ludowej oraz turystyki. W czasie jego trwania mają miejsce wyścigi wielbłądów, zawody w przeciąganiu liny, tańce ludowe oraz inne tego typu atrakcje, ale trzeba przyznać, że opinie co do wyjątkowości tej imprezy są mocno przesadzone.

Daty rozpoczęcia targów i festiwali ustalane są według kalendarza księżycowego.

Sztuka i architektura

W Radźasthanie założono szkołę malarstwa miniaturowego i styl ten odcisnął swe piętno na budowlach Radźputów. Wiele pałaców, m.in. Bundi, pokrywają barwne freski. Sceny pałacowe i myśliwskie odznaczają się motywami religijnymi, związanymi przede wszystkim z legendami o Krisz-nie.

Najstarsza zabudowa Radźasthanu została w zasadzie zniszczona lub uszkodzona przez pierwszych najeźdźców muzułmańskich. Do nielicznych budowli ocalałych z tamtych czasów zalicza się meczet Adhaj-din-kadżhonpra w Adźmerze, który jest w istocie wspaniałą, przebudowaną świątynią hinduską, oraz zniszczoną w dużej części świątynię w Osjan, położoną w pobliżu Dźodhpuru. Zachowało się tu wiele budynków powstałych między X a XV wiekiem, w tym wspaniałe świątynie dźinickie w Ranakpurze, Mt Abu oraz Dźajsalmerze. Większość wielkich fortów (w ich dzisiejszym stanie) zbudowano za panowania Mogołów.

Noclegi

Pałace, forty i zamki Radźasthan słynie z przepięknych hoteli, mieszczących się w dawnych zamkach. Wielu tutejszych maharadżów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, zmuszonych zostało do przebudowania swych pałaców na hotele. Do najsłynniejszych zalicza się Rambagh Pałace w Dźajpurze, Lake Pałace Hotel i Shiv Niwas Pałace w Udajpurze oraz Umaid Bhawan Pałace w Dźodhpurze.

Nie trzeba jednak wydawać majątku, aby opłacić nocleg w pałacu, bowiem istnieje tu wiele mniejszych, a zarazem tańszych hoteli. Przeważnie znane są one pod nazwą Heritage Hotels; zalicza się do nich haveli (tradycyjne domy, okalające dziedziniec), forty i siedziby myśliwskie. Biura informacji turystycznej dysponują broszurami, zawierającymi spis tych hoteli.

Hotele turystyczne W każdym większym mieście znajdują się niedrogie hotele, należące do lokalnej organizacji turystycznej o nazwie RTDC (Rajasthan Tourist Development Corporation). Jeszcze kilka lat temu obowiązywały tu najniższe ceny, ale obecnie za pokój płaci się już dużo więcej. Ponadto budynki są nieco podniszczone, a jakość usług znacznie się obniżyła. Jednakże w każdym z tych hoteli mieści się restauracja i bar, a mniej zamożni turyści; mogą przenocować w salach zbiorowych. Co więcej, przeważnie czynne jest w nich miejscowe biuro informacji turystycznej.

Noclegi w domach prywatnych

Zainteresowani tą formą noclegu mogą skorzystać z prywatnych kwater w Dźajpurze, Dźodhpurze, Udajpurze, Dźajsalmerze, Bikanerze, Adźmerze i Puszkarze. W zależności od standardu i wyposażenia danego domu, za jeden dzień pobytu płaci się od 50 INR wzwyż, jednak w większości miejsc pobiera się opłatę w granicach 100-200 INR. Właściciele tych domów zrzeszeni są w RTDC, a biura turystyczne dysponują pełnymi spisami rodzin, oferujących takie usługi. Niestety, spisy ukazują się w niskich nakładach, dlatego najlepiej udać się do biura informacji turystycznej i tam dokonać rezerwacji miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *