Dźodhpur – Jodhpur

Pociągi

Biuro rezerwacji biletów (pn,-sb. 8.00-20.00, w nd. do 13.45) znajduje się przy Station Rd, między dworcem kolejowym a bramą Sodźati. Bilety znikają dosyć szybko, dlatego zaraz po przyjeździe kup bilet powrotny, zwłaszcza jeśli masz zamiar wrócić w ten sam dzień nocnym pociągiem do Dźajsalmeru.

W niedawno odnowionym budynku dworcowym otwarto Międzynarodowe Biuro Informacji Turystycznej, które udziela informacji turystom zagranicznym, podróżującym pociągami. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy wybierają się do Dźodhpuru na jednodniową wycieczkę i planują powrót nocnym pociągiem do Dźajsalmeru, bowiem biuro wyposażone jest w wygodne fotele, kabinę natryskową i toaletę. Jednakże trzeba pamiętać, aby bagaż pozostawić w szatni na dworcu kolejowym.

Wiele osób wraca do Dźajsalmeru nocnym pociągiem, dlatego należy uważać na licznych kieszonkowców i innych podejrzanych osobników, dla których zatłoczone pociągi stanowią wymarzone miejsce pracy. W sezonie turyści zagraniczni jeżdżą wydzielonymi wagonami, a policjanci pilnują, by nie wsiedli do nich tubylcy. Pociągi do Dźajsalmeru (67 INR – 2.kl, 255 INR – 1. kl) kursują zarówno w dzień, jak i w nocy, a tory przystosowano do jazdy normalnych pociągów. Podróż na 295-kilometrowej trasie trwa obecnie około 7 godzin.

Superszybkie ekspresy kursują między Delhi a Dźodhpurem (11 godz.) i Ahme-dabadem a Dźodhpurem (8 godz.). Za 626-kilometrową podróż z Delhi płaci się 124 INR (2. kl) lub 459 INR (1. kl). Codziennie odjeżdża stąd również pociąg do Agry, ale 439-kilometrowa podróż twa aż 20 godzin, a wagony bywają niekiedy ogromnie zatłoczone.

Niewielu turystów decyduje się na podróż bezpośrednim pociągiem z Delhi do Dźodhpuru; większość z nich wyjeżdża z Dźajpuru. Najszybsze połączenie gwarantuje codziennie kursujący Intercity, który odjeżdża z Dźajpuru o 5.30; bilety kosztują 297 (siedzenia lotnicze) lub 540 INR (1. kl). Wolniejsze pociągi pokonują 318-kilometrową trasę w około 7 godzin, a za bilety płaci się 74 INR (2. kl) lub 267 INR (1 kl).

Do Udajpuru pociągi jeżdżą w nocy i w dzień, a 221-kilometrowa podróż, trwająca 10,5 godziny, kosztuje 56 INR (2. kl) lub 205 INR (1. kl). Trzy pociągi kursują z Dźodhpuru do Barmeru (w zachodniej części stanu); 113-kilometrowa jazda trwa 5,5 godziny, a za bilety płaci się 30 INR (2. kl) lub 122 INR (1. kl).

Komunikacja

Do i z lotniska Lotnisko znajduje się w odległości 5 km od centrum. Dojazd do miasta autorikszą kosztuje 30 INR, a taksówką 70 INR; za jazdę w przeciwnym kierunku płaci się nieco mniej.

Taksówki i autoriksze

Po ulicach Dźodhpuru jeżdżą taksówki (bez liczników), autoriksze (rzekomo z licznikami) oraz tongi. Kierowcy autorikszy żądają niekiedy wygórowanych cen za przejazd, ale przeważnie płaci się 10 INR. Przez wąskie uliczki starego miasta najłatwiej przecisnąć się właśnie autorikszą.

Godną polecenia wypożyczalnią samochodów (z szoferami) jest Solanki Travels (39572), niedaleko Shanti Bhawan Lodge.

Rowery

Po Dźodhpurze z łatwością można podróżować rowerem. W mieście czynnych jest wiele wypożyczalni, a jedna z nich mieści się obok Charli Bikaner Lodge.

OKOLICE DŹODHPURU

Mandore

Mandore, leżące 9 km na północ od Dźodhpuru, było stolicą Marwaru jeszcze przed założeniem Dźodhpuru. Obecnie stanowi dużą atrakcję turystyczną, głównie za sprawą rozległych ogrodów z wysokimi półkami skalnymi. W ogrodach znajdują się też grobowce władców Dźodhpuru (m.in. maharadży Dźaswanta Singha) oraz największy i najpiękniejszy z wszystkich tutejszych zabytków – strzelisty pomnik w kształcie świątyni, wystawiony ku czci maharadży Adźita Singha.

W Sali Bohaterów zobaczyć można piętnaście wyrzeźbionych z litej skaty figurek w jaskrawych kolorach, które przedstawiają bóstwa hinduskie i miejscowych bohaterów na koniach. Na ścianach świątyni 330 Milionów Bogów (Shrine of 33 Crore Gods) widnieją malunki ukazujące postaci bóstw i duchów. Z Dźodhpuru do Mandore regularnie kursują autobusy.

Osjan

Starożytne miasto Osjan, położone na pustyni Thar w odległości 65 km od Dźodhpuru, było ważnym ośrodkiem handlu między VIII a XII wiekiem, gdy władzę sprawowali tu dźinici. Zamożni średniowieczni mieszkańcy wybudowali z rozmachem wiele pięknych świątyń, a większości z nich na szczęście nie nadgryzł ząb czasu. Największą spośród 16 dźinickich i bramińskich budowli postawiono ku czci Mahawiry, ostatniego tirthankara. Pod względem dbałości o wykończenie rzeźbień świątynie w Osjan górują nad świątyniami Hojsali w Karnatace oraz nad Świątynią Słońca w Konark w Orissie.

Z Dźodhpuru kursuje tu mniej więcej sześć autobusów dziennie (2 godz.).

Jezioro Sardar Samand

Droga do jeziora, które leży na południowy wschód od Dźodhpuru, wiedzie przez kilka barwnych wiosek. Drogie noclegi oferuje stylowy, letni pałac maharadży w stylu art-deco, Sardasamand Lake Resort, przy czym rezerwacji miejsc należy dokonać w Dźodhpurze w Umaid Bhawan Pałace; za pokój płaci się „jedyne” 1190 lub 2390 INR. Obiad lub kolacja kosztuje 350 INR; ponadto nad samym jeziorem jest basen, a w jeziorze – mnóstwo ryb.

Dhawa (Doli) to rezerwat przyrody, zamieszkiwany przez antylopy. Oddalony jest o 45 km od Dźodhpuru, a leży przy drodze do Barmeru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *