Dźodhpur – Jodhpur

Gastronomia

W Dźodhpurze warto skosztować makhania lassi, czyli przepysznego, przyprawionego szafranem napoju orzeźwiającego. Znajdujący się naprzeciw bramy Sodźati A gra Sweet Home cieszy się tak dużą popularnością, że codziennie sprzedaje się tu ponad 1500 deserów i napojów. Do innych przysmaków deserowych zalicza się mawa ladoo oraz podobne do baklawy mawa kaćori. Natomiast dhood fini składa się z kiełków pszenicy, wymieszanych z mlekiem i cukrem.

Zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie serwuje restauracja (7.00-22.00) na pierwszym piętrze dworca kolejowego. Jest tu przyjemnie i spokojnie, a posiłki są dobre, ale i dosyć tanie. Thali wegetariańskie kosztuje 13 INR, a frytki 5 INR. Co wieczór gromadzi się tu wielu turystów zagranicznych, z których większość odjeżdża nocnym pociągiem do Dźajsalmeru.

Restauracja Mid Town, mieszcząca się w Shanti Bhawan Lodge naprzeciw dworca kolejowego, cieszy się równie dużą popularnością wśród turystów, oczekujących na pociąg. Podawane tu hamburgery wegetariańskie (16 INR) są wyśmienite, a porcje lassi naprawdę ogromne. Pobliska restauracjaKalinga w hotelu Adarsh Niwas oferuje bardzo smaczne dania mięsne; niestety, posiłki są drogie – dania wegetariańskie kosztują w granicach 30-45 INR, a dania mięsne 55-75 INR.

Mieszcząca się na ostatniej kondygnacji hotelu Govind restauracja Fort View to dobry lokal wegetariański, skąd rozciąga się naprawdę wspaniały widok na fort. Pizza kosztuje 26 INR; ponadto warto spróbować mleka masala.

W mieście czynne są dwa drogie lokale, do których wypada wstąpić, choćby po to, aby posłuchać muzyki na żywo i popatrzeć na tańce. Tańsza jest restauracja hotelu Ajit Bhawan Pałace, gdzie kolacja w formie szwedzkiego stołu, wydawana na głównym dziedzińcu, kosztuje 186 INR. Mimo że wybór dań jest dosyć skromny, smakują one wyśmienicie. Co wieczór, między godziną 18.00 a 20.00, można posłuchać radźasthańskiej muzyki ludowej i popatrzeć na tańce regionalne, później przygrywa grupa muzyczna. Osoby, nie będące gośćmi hotelowymi, powinny wcześniej zarezerwować miejsce, ale czasami nie jest to konieczne.

Nieco drożej jest w restauracji hotelu Umaid Bhawan Pałace. Spożywanie posiłku przypomina tu huczny bankiet, ponieważ dania serwowane są w największej sali pałacowej, a w trakcie jedzenia posłuchać można muzyków grających na sitarach, sarodach i tablach. Posiłki są smaczne, ich wybór bardzo duży, a każdy kosztuje mniej więcej 530 INR. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, ale w sezonie warto wcześniej sprawdzić, czy są wolne miejsca.

Zakupy

W mieście można nabyć typowo radźasthańskie wyroby ludowe, ale Dźodhpur znany jest przede wszystkim z antyków. Największe skupisko sklepów ze starociami znajduje się przy drodze łączącej Umaid Bhawan z Abani Handicrafts (obok Tourist Bungalow). Sklepy te są dużą atrakcją dla zachodnich handlarzy antyków – przyjeżdżają oni na zakupy z portfelami, wypchanymi kartami kredytowymi. W rezultacie trudno tu coś kupić po okazyjnej cenie, ale trzeba zarazem przyznać, że oferowane przedmioty warte są pieniędzy, jakich się za nie żąda.

Komunikacja

Samoloty Indian Airlines (28600) pięć razy w tygodniu oferują przeloty do Delhi (56 S), Dźajpuru (34 $), Udajpuru (28 $) i Bombaju (87 $). Biuro (codz. 10.00-13.15 i 14.00-16.30; n 36757) tych linii znajduje się przy Airport Rd.

Biuro Jagson Airlines (44010, wew. 360) mieści się w Tourist Bungalow. We wtorki, czwartki i soboty obsługują one połączenia lotnicze do i z Dźajsalmeru (70 $) i Delhi (94 $). Samoloty East West (37516) latają codziennie (oprócz pn. i sb.) do Dźajpuru (34 $) i Bombaju (98 S).

Autobusy
Zarówno autobusy RSTC, jak i linie prywatne obsługują połączenia z Dźodlipurem i innymi ważniejszymi miastami Radźasthanu. Firmy prywatne prowadzą sprzedaż biletów naprzeciw dworca kolejowego.

Do Dźajsalmeru najszybciej można się dostać autobusem superdeluxe, który codziennie o 6.00 odjeżdża spod Ghoomar Tourist Bungalow, a do Dźajsalmeru dociera po pięciu godzinach. Podróż do tego miasta tańszymi autobusami, które odjeżdżają z dworca State Roadways, trwa aż osiem godzin. Po sezonie do Dźajsalmeru kursuje o wiele więcej autobusów prywatnych niż w okresie letnim.

Podróż autobusem do Udajpuru (83 INR za deluxe, 69 INR za ekspres) trwa 8-10 godzin – dużo krócej niż pociągiem. 6-godzinna wycieczka przez pustynię do Bikaneru kosztuje 66 INR. Co godzinę odjeżdżają autobusy do Dźajpuru (101 INR, 7 godz.) i Adźmeru (60 INR, 4 godz. 30 min). Autobusy do Mt Abu (80 INR, 6 godz.) wyjeżdżają wczesnym rankiem lub wczesnym popołudniem; niektóre jadą tylko do Abu Road.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *