Dźodhpur – Jodhpur

Dźaswant Thanda

Biały, marmurowy pomnik maharadży Dźaswanta Singha II znajduje się niedaleko fortu, w ulicy wiodącej ku murom obronnym. Po zbudowaniu w 1899 r. jednego grobowca wzniesiono tu później krematorium królewskie, a w pobliżu postawiono trzy inne grobowce. Wewnątrz pomieszczono portrety wielu władców Dźodhpuru.

Wieża zegarowa i place targowe

Wieża zegarowa jest najlepszym punktem orientacyjnym i dużą atrakcją Starego Miasta. Niedaleko znajduje się barwny targ Sardar, a wąskie uliczki wiodą od niego do bazarów z tekstyliami, srebrem i wyrobami ludowymi.

Ogrody i muzeum Umaid

Tourist Bungalow stoi na obrzeżach ogrodów Umaid, na terenie których znajduje się muzeum państwowe, biblioteka i ogród zoologiczny. Muzeum (codz. oprócz pt. 10.00-16.30; 2 INR) jest małe i w sumie nieciekawe. Zobaczyć tu można wypchane (ale i mocno pogryzione przez mole) zwierzęta, w tym nie posiadające prawie piór ptaki pustynne. Ekspozycja w dziale militarnym przedstawia m.in. przyciężkie, drewniane modele dwupłatowców oraz wspaniały, wykonany z mosiądzu, statek wojenny.

Pałac i muzeum Umaid Bhawan

Ogromny pałac, wzniesiony z marmuru i czerwonego piaskowca, znany jest też jako pałac Ćhittar (ponieważ do jego budowy użyto piaskowca z Chittaru). Rozpoczętą w 1928 r. budowę zakończono po 15 latach. Pałac zaprojektował prezes Brytyjskiego Królewskiego Instytutu Architektów dla maharadży Umaida Singha. Istnieją przypuszczenia, że pałac zbudowano w ramach królewskiego programu zwiększania ilości miejsc pracy, ale fakt, że dzięki jego powstaniu zatrudnienie znalazło kilka tysięcy osób, należy jednak chyba uznać za zbieg okoliczności.

Maharadża Umaid Singh zmarł w 1947 r., w cztery lata po zakończeniu budowy pałacu. Jego następca nadal zamieszkuje część zabudowań, natomiast pozostałe przekształcono na hotel. Z pewnością nie dorównuje on hotelom pałacowym w Udajpurze, ale zyskuje wiele dzięki bardzo przestronnym wnętrzom. Tylko nieliczni dysponenci większej gotówki rezygnują z możliwości kilkudniowego pobytu w tym miejscu. Niestety, pałac udostępniany jest wyłącznie gościom hotelowym, chyba że ktoś golów jest zapłacić za wstęp 330 INR (w cenę wliczone są posiłki i na-poje).

Znajduje się tu interesujące muzeum, które prezentuje wspaniałą kolekcję przedmiotów należących niegdyś do maharadży – modele samolotów, egzemplarze broni, stare zegary i zegarki na łańcuszkach, bezcenną porcelanę oraz trofea myśliwskie. Jest tu też prywatne kino. Otw. codz. 10.00-17.00; wstęp -10 INR, bilety sprzedawane są w stróżówce.

Wycieczki z przewodnikiem i „safari po okolicy”

RTDC organizuje codziennie wycieczki po Dźodhpurze, które odbywają się w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-18.00 i obejmują wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne, w tym pałac Umaid Bhawan, fort Meherangarh, Dźaswant Thanda, ogrody Mandore i muzeum. Wycieczka rozpoczyna się przy Tourist Bungalow i kosztuje 50 INR.

Maharadża Swaroop Singh, właściciel hotelu Ajit Bhawan Pałace, organizuje „safari”, w czasie których obwozi turystów po okolicy, pokazując, jak wygląda życie codzienne mieszkańców. Zwiedzane są wioski zamieszkałe przez Bisznów, których wiara w świętość natury oraz związana z tym troska o drzewa i zwierzęta sięga wieku XV, ale i obecnie wydaje się zupełnie aktualna. Trwająca pół dnia wycieczka kosztuje 400 INR (w cenę wliczony jest lunch). Termin należy uzgodnić odpowiednio wcześniej (w 37410), gdyż wyprawa dochodzi do skutku, jeżeli udział w niej zadeklaruje co najmniej pięć osób.

Na jednodniową wycieczkę do wiosek Bisznów warto się wybrać z 62-letnim, nie zrzeszonym nigdzie przewodnikiem o nazwisku N.L.Tak (30637). Impreza kosztuje 700 INR, a uczestniczyć w niej może maksymalnie 5 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *