Dźajsalmer – Jaisalmer

Noclegi – średnia kategoria

Teren miasta Blisko bramy Amar Sagar znajduje się czysty, dobrze zarządzany hotel Ja i sal Pałace (52717). We wszystkich pokojach jest łazienka z prysznicem i podgrzewaczem wody, a większość z nich kosztuje 390/440 INR. Jest tu tylko jeden mały pokój (nr 107), za który trzeba zapłacić 300/350 INR. Na dachu mieści się doskonała, zacieniona restauracja wegetariańska.

Nie najdroższy hotel RTDC Moomal Tourist Bungalow (52392) znajduje się poza obrębem murów miejskich. Kryte strzechą domki z łazienkami kosztują 150/ 200 INR (za większe domki płaci się 200/ 250 INR). W głównym budynku miejsce na wspólnej sali kosztuje 40 INR, zwykła jedynka/dwójka – 200/250 INR, pokój z air-coolerem – 300/400 INR, z klimatyzacją -500/550 INR. Po sezonie (IV-VIII) ceny spadają. Jest tu też całkiem dobra restauracja, bar (niekiedy mocno zatłoczony) oraz sklep z piwem.

Teren fortu W pobliżu świątyni dźinickiej usytuowany jest uroczy hotel Suraj (530 23), posiadający 5 apartamentów. Ich ściany pokryte są malowidłami, a całe haveli emanuje przeszłością. Korytarze zwieńczone są sklepieniami łukowymi. Wart uwagi jest pokój, znajdujący się w frontowej części budynku. Nocleg kosztuje w granicach 250-450 INR; można zamówić posiłki – za obiad płaci się 40 INR, za kolację 65 INR. Mili i uczynni właściciele hotelu mieszkają na parterze.

W pobliżu stoi kolejne, nadal zamieszkane haveli. Mieści się w nim hotel Shreenath Palace (52907). Zachowano tu dawny wystrój wnętrza. Pokoje ze wspólną łazienką i prysznicem (z wiadra) kosztują 250/300 INR; można też zamówić śniadanie. Hotel godny polecenia każdemu turyście.

Noclegi – najdroższe

Zajmujący odnowione haveli hotel Jaisal Castle (52362) mieści się w południowo-zachodniej części fortu. Hotel wyrasta wysoko ponad mury obronne, toteż roztaczają się z niego piękne widoki na pustynię. Gustownie zdobione pokoje z łazienkami kosztują 500/650 INR. Jedynym mankamentem może być jedynie personel. Niektórzy przyjezdni uważają, że obsługa hotelu jest miła i uprzejma, ale inni, zwłaszcza ci, którzy nie zadeklarowali udziału w safari, mogą się spotkać z zupełną obojętnością lub nawet otwartą złośliwością ze strony pracowników Jaisal Castle. W sezonie na dziedzińcu przyrządza się radźasthańskie potrawy z grilla (300 INR). Droga do hotelu jest słabo oznakowana. Żeby się do niego dostać, trzeba przejść przez ogromne drewniane drzwi, które znajdują się przy niewielkim dziedzińcu w głębi fortu.

Jawahar Niwas Pałace (52208) to imponujący, wybudowany z piaskowca pałac, którego właścicielem jest maharadża; znajduje się niedaleko Tourist Bungalow. Zewnętrzna elewacja prawie stuletniej budowli posiada ciekawe zdobienia, ale pokoje są dosyć skromnie urządzone – jeśli nie liczyć pawich piór. W środku jest też stół bilardowy. Przestronne jedynki/dwójki z air-coolerm i łazienkami kosztują 700/800 INR, ale po ukończeniu remontu ceny pokoi z pewnością wzrosną.

Dobrze zarządzany, nowoczesny Naray-an Niwas Pałace (v 52408) to już zupełnie inna historia. Gmach nie jest żadnym pałacem, ale zaprojektowano go tak, by oddawał nastrój pustynnych obozów władców radźpuckich. Przyjemne pokoje otaczają zarośnięty trawą dziedziniec, a sam hotel ozdobiony jest licznymi dziełami sztuki i wyrobami ludowymi. Już od pewnego czasu ceny noclegów systematycznie rosną i obecnie za pobyt trzeba sporo zapłacić -pokoje kosztują 1075/1375 INR lub 1175/ 1475 INR (z klimatyzacją). Można tu też zamówić posiłki, a w czasie kolacji (220 INR) na dziedzińcu przygrywają miejscowi muzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *