Dźajsalmer – Jaisalmer

Wycieczki

Prawie każdy turysta, który przyjeżdża do Dźajsalmeru, decyduje się na udział w pustynnym safari na wielbłądach. Więcej informacji na ten temat zamieszczono w dalszej części rozdziału.

Biuro informacji turystycznej organizuje zwiedzanie miasta (40 INR) w godzinach między 9.00 a 12.00, a także wieczorną wycieczkę do wydm piaskowych Sam (70 INR). Aby impreza doszła do skutku, muszą się zebrać co najmniej cztery osoby.

Festiwale

Podczas corocznego Festiwalu Pustynnego odbywają się wyścigi wielbłądów, tańce, występy ludowych zespołów muzycznych, śpiewa się pustynne ballady, swoimi umiejętnościami popisują się teatry kukiełkowe. Ostatnio jednak przeradza się on w czysto komercyjną imprezę, nastawioną wyłącznie na turystów z zagranicy. RTDC ustawia w tym czasie namiotową „Wioskę Turystyczną”, podobną do tej w Puszkarze. Festiwal odbywa się w okresie między końcem stycznia a połową lutego.

Noclegi

Dźajsalmer cieszy się dużą popularnością wśród turystów, dlatego powstało tu wiele hoteli, a populacja naganiaczy dorównuje liczebnością królikom w Australii. Nie ufaj jednak tym, którzy twierdzą, że „zabiorą cię tam, dokąd chcesz”, z przymrużeniem oka traktuj wymijające wypowiedzi innych, obwieszczające, że hotel, do którego chcesz się udać, „nie ma już wolnych miejsc”, „jest zamknięty”, „nie jest już taki dobry jak kiedyś” lub dotknęło go inne nieszczęście. Bądź przygotowany, że w pewnym momencie któryś wyprowadzi cię za główną bramę i powie „Goodbyel”, i wówczas sam będziesz musiał trafić do wybranego hotelu. Czasami jednak naganiacze mogą się przydać, zwłaszcza ci zmotoryzowani, bo rzeczywiście wiedzą, gdzie jaki hotel się znajduje, i rzeczywiście są w stanie tam dojechać.

W rejonie dworca jest tak wielu naganiaczy, że władze dzielnicy utworzyły specjalny Oddział Ochrony Turystów. Ale mimo że ochroniarzom przyświecają szczytne cele, wielka szkoda, że są absolutnie nieskuteczni, a ktoś mógłby nawet rzec, że współpracują z naganiaczami.

Wiele popularnych i tanich hoteli wysyła na dworzec specjalne mikrobusy. Oznaczone są one logo hotelu i oferują bezpłatny transport. Niestety, dosyć duża liczba tanich hoteli mocno zaangażowała się w biznes związany z organizowaniem safari na wielbłądach. W niektórych miejscach obsługa bywa bardzo nieprzyjemna, jeżeli potencjalny klient nie zadeklaruje udziału w safari, organizowanym przez właściciela hotelu. Może nie tylko odmówić przeniesienia bagażu, ale nawet skutecznie zniechęcić do dalszego pobytu!

Wykupienie noclegu w hotelu leżącym w obrębie fortu gwarantuje moc ciekawych wrażeń, ale nie oznacza to, że poza murami miejskimi nie ma równie dobrych hoteli.

Podobnie jak w innych miastach Radźasthanu, również i w Dźajsalmerze ceny noclegów osiągają zawrotny poziom w czasie festiwali; ponadto trudno wtedy znaleźć wolny pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *