Dzajpur – Jaipur

Komunikacja

Samoloty Biuro Indian Airlines (514 407) znajduje się przy Tonk Rd, natomiast siedziba Air India (365559) w Rattan Mansion przy M I Rd. W wieżach Dźajpuru, przy M I Rd, mieszczą się oddziały wielu zagranicznych linii lotniczych.

Co najmniej raz dziennie Indian Airlines obsługują trasę Delhi-Dźajpur (28 $), a wszystkie samoloty lecą aż do Bombaju, z miedzylądowaniem w jednym lub w kilku z wymienionych miast: Dźodhpur (34 $), Udajpur (35 $), Aurangabad (79 $). Trzy razy w tygodniu odbywa się bezpośredni przelot do i z Bombaju (98 $). Takie same ceny obowiązują też w Modi-Luft, której samoloty odlatują codziennie do Delhi, Udajpuru, Bombaju i Koczin (186 S). Trzy razy w tygodniu Jagsait Airlines obsługują loty między Delhi, Dźajpurem i Kotą (44 $), natomiast pięć razy tygodniowo samoloty linii/sos/ West latają na trasie między Bombajem, Dźodhpurem i Dźajpurem.

Autobusy Autobusy, które odjeżdżają z dworca autobusowego do wszystkich największych miast w Radźasthanie oraz do Delhi i Agry, należą do RSTC (Rajasthan State Transport Corporation). Niektóre linie obsługują wyłącznie autobusy deluxe, które praktycznie nie zatrzymują się po drodze na żadnych przystankach. Autobusy deluxe odjeżdżają ze stanowiska nr 3, które znajduje się po prawej stronie dworca autobusowego. Osoby, zamierzające podróżować tymi autobusami, zobowiązane są do dokonania wcześniejszej rezerwacji biletów (stanowisko nr 3 w godz. 8.00-22.00).

Autobusy deluxe linii państwowych odjeżdżają co 15 min w kierunku Delhi (125 INR; 5 godz. 30 min). Bilety na autobusy zwykłe kosztują 68 INR, a na te z klimatyzacją – 215 INR. Dosyć często odjeżdżają autobusy do Agry (4 godz.; de-luxe 72 INR, z klimatyzacją 101 INR). Do Adźmeru autobusy deluxe kursują osiem razy dziennie (38 INR; 2 godz. 30 min), do Dźodhpuru sześć razy dziennie (7 godz.; 101 INR), do Udajpuru cztery razy (120 INR, 10 godz). Sześć razy dziennie autobusy odjeżdżają do Koty (77 INR; 5 godz.). Do Dźajsalmeru jeździ zwykły autobus (odjazd o 5.00; 155 INR; 15 godz.) oraz szybszy autobus nocny (odjazd ok. 21.00; 190 INR; 13 godz.).

Te same trasy obsługiwane są przez prywatne firmy przewozowe, których autobusy kursują ponadto do Ahmedabadu, innych miast w Gudźaracie oraz do Bombaju. Firmy te mają własne przystanki, spośród których najdogodniejszy znajduje się naprzeciw hotelu Neelam przy Motilal Atal Rd, w przecznicy M I Rd. Autobusy tych przewoźników nie kursują tak często jak RTSC, w dodatku podróż zazwyczaj odbywa się nocą. Lepiej nie wsiadać do autobusów wyposażonych w wideo, gdyż następnego ranka z pewnością pojawi się mocny ból głowy.

Pociągi

Wiele linii kolejowych prowadzących do Dźajpuru zostało przystosowanych do pociągów z normalnym rozstawem kół. Prace remontowe trwają też w innych częściach stanu, dlatego należy się liczyć z nieoczekiwanymi przerwami w podróży.

Skomputeryzowana kasa rezerwacji kolejowej, która znajduje się przy wejściu na dworzec, czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00 oraz w sobotę od 8.00 do 14.00. Należy stanąć w kolejce dla „Bojowników o wolność i turystów zagranicznych” (Freedom Fighters and Foreign Tourists). Sprzedaż biletów na kolej wąskotorową prowadzi kasa na peronie nr 6.

Pociąg ekspresowy Shatabdi odjeżdża z New Delhi o 5.50 i dociera do Dźajpuru o 10.15; w drogę powrotną wyrusza o 17.50, a do New Delhi przyjeżdża o 22.15. Kursuje codziennie (oprócz czw.), siedzenia lotnicze i miejsca w wagonie 1. klasy kosztują odpowiednio 300 i 600 INR. Od niedawna na tej samej trasie kursuje też pociąg Intercity, który odjeżdża z Dźajpuru codziennie o 5.30.

Ponieważ rozkład jazdy ulega ciągłym zmianom ze względu na demontowanie linii wąskotorowych, warto dowiedzieć się o godziny odjazdów takich pociągów jak Pink City Express (który odjeżdżał zawsze z Old Delhi do Dźajpuru o 6.00) oraz kursujących nocą Ahmedabad Mail oraz dieta k Express. Za 308-kilometrową podróż płaci się 72 INR za miejsce w 2. klasie, a 262 INR za 1. klasę.

Codziennie na trasie Dźajpur-Agra (Dźajpur-Agra Fort Express) kursuje superszybki ekspres, który pokonuje ten dystans w mniej niż pięć godzin. Z Dźajpuru odjeżdża on o 6.10, a z Agry o 17.00; rezerwacji należy dokonać z jednodniowym wyprzedzeniem. Za 208-kilometrową podróż płaci się 53 INR (2. klasa) oraz 189 INR (1. klasa). W kierunku Adźmeru, Abu Road i Ahmedabadu kursuje duża liczba pociągów ekspresowych.

Pociąg Intercity kursuje również z Dźodhpuru (5.30) do Dźajpuru (przyjazd o 10.30); w drogę powrotną wyrusza o 17.30, przyjazd o 22.30. Ta 318-kilometrowa podróż w 2. klasie kosztuje 86 INR, siedzenia lotnicze – 211 INR.

Do Udajpuru dociera kolej wąskotorowa Garib Nawar Express (odjazd z Dźajpuru o 12.15, przyjazd o 22.30). Opłata za 431-kilometrową podróż w 271. klasie wynosi 94/352 INR.

W ciągu dnia pociągi kursują także do Sawai (3 godz. 30 min) oraz do Bikaneru (519 km; 10 godz.).

Komunikacja

Do i z lotniska – Lotnisko leży w odległości 15 km od miasta. Dojazd autobusem kosztuje 20 INR, a taksówką 120 INR.

Komunikacja miejska – W Dźajpurze można skorzystać z taksówek (bez zainstalowanych liczników), autorikszy oraz autobusów miejskich (kursujących też do Amberu). Rikszą ze stacji do hotelu Arya Niwas zazwyczaj kosztuje 6 INR, a ze stacji na Dźohari Bazaar – 12 INR; pokonanie tych samych tras autorikszą kosztuje odpowiednio 12 i 18 INR. Jednak w przypadku, gdy do hotelu jedziesz z dużym bagażem, a rikszarz nie otrzymuje za to zwiększonej prowizji, opłata za przejazd wynosi dwa lub trzy razy więcej.

W kilku tanich hotelach oraz w Arya Niwas można za 20 INR wypożyczyć na cały dzień rower.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *