Bikaner

Komunikacja

Lotnisko leży w odległości 15 km od centrum, ale obecnie nie jest ono obsługiwane przez żadną linię lotniczą.

Autobusy

Dworzec znajduje się 3 km na północ od centrum miasta, naprzeciw pałacu Lalgarh. Z Bikaneru do Dźajsalmeru kursują dziennie co najmniej dwa autobusy RSTC (85 INR, 8 godz.). Trasę tę obsługują też przewoźnicy prywatni.

Do Dźajpuru codziennie jeździ przynajmniej 6 autobusów, w tym jeden deluxe (odjazd 21.30). Natomiast prywatne autobusy nocne odjeżdżają spod Clreen Hotelu (gdzie z odpowiednim wyprzedzeniem należy wykupić bilety).

Autobusy do Dźajpuru przejeżdżają przez Fatehpur w Szekhawati (48 INR, 4,5 godz.). Z Bikaneru można się też dostać do Udajpuru (144 INR, 13 godz.), Adźmeru (72 INR, 7 godz.), Agry i Delhi.

Pociągi

Skomputeryzowane biuro rezerwacji biletów (codz. 8.00-20.00, w nd. do 14.00) mieści się w budynku usytuowanym na prawo od wejścia na dworzec kolejowy.

Bikaner połączony jest z Dźodhpurem i Dźajpurem torami, po których mogą jeździć pociągi o szerokim rozstawie kół. W czasie 463-kilometrowej podróży kolejką wąskotorową do Delhi (2 dziennie -rano i wieczorem; 2. klasa – 99 INR, 1. klasa – 367 INR) mogą pojawić się pewne utrudnienia, gdyż trasa jest obecnie przystosowywana do jazdy normalnych pociągów. W Rewal i, oddalonym od Delhi o 83 km, trzeba się niekiedy przesiąść na inny pociąg.

Komunikacja miejska

Autoriksze nie są wyposażone w liczniki, dlatego usługi te objęte są cenami umownymi. Za kurs z dworca kolejowego do dworca autobusowego powinieneś zapłacić 15 INR, ale nigdy nie wiadomo, ile rzeczywiście wyniesie należność. Po ulicach Bikaneru jeżdżą też tongi; ponadto w wielu punktach przy Station Rd można wypożyczyć rowery.

OKOLICE BIKANERU

Farma wielbłądów

Położona 8 km od Bikaneru państwowa farma hodowlana wielbłądów to chyba jedyne tego rodzaju miejsce w całej Azji. Są tu set ki wielbłądów, które wspaniale się prezentują zwłaszcza późnym popołudniem, gd) wracają z wypasu. W czasie I wojny światowej jeden z oddziałów brytyjskich poruszał się właśnie na wyhodowanych tu wielbłądach. Farma udostępniana jest turystom jedynie popołudniami; można wtedy wsiąść na wielbłąda i wybrać się na krótką przejażdżkę.

Niemal połowa wszystkich autorikszy i taksówek obsługuje trasę z Bikaneru na farmę, ale przed odjazdem najlepiej się trochę potargować z kierowcami i zbić nieco proponowane przez nich ceny. Za przejazd w dwie strony (w cenę wliczony jest półgodzinny postój na farmie) płaci się rikszarzom 40 INR, a taksówkarzom 100 INR.

Rezerwat dzikiej przyrody Gajner

Jezioro i zalesione wzgórza tego rezerwatu, który leży 32 km od Bikaneru przy drodze do Dźajsalmeru, zamieszkuje dzikie ptactwo oraz wiele antylop i jeleni. Stepówki cesarskie przylatują tu na zimę.

W dawnym królewskim pałacu letnim, który usytuowany jest nad samym jeziorem, mieści się obecnie dosyć drogi hotel Gajner Pałace. Pokoje, których rezerwacji dokonać można za pośrednictwem hotelu Lalgarh Pałace w Bikanerze, kosztują 30 $.

Desznok

Po mocno nagłośnionym wybuchu epidemii dżumy w Indiach w roku 1994, władze stanowe podjęły kroki, mające na celu zmniejszenie liczby szczurów poprzez zastosowanie silnie działających pestycydów. Oczywiście trzeba pamiętać, że to są Indie, więc nie na wszystkie szczury wydano wyrok śmierci. Tysiące z nich, które zamieszkują świątynię Karni Mata w Desznok, są przyszłymi wcieleniami mistyków i sadhich, dlatego stosowanie tu środków trujących byłoby traktowane jako czyste świętokradztwo.
Osoby zanadto wrażliwe nie powinny wstępować do tej fascynującej świątyni, którą postawiono ku czci Karni Maty (wcielenie Durgi). Po obejrzeniu ogromnych srebrnych wrót i rzeźbień w marmurze, wykonanych na polecenie maharadży Ganga Singha, wchodzi się pośród tysiące gryzoni. Mali chłopcy podnoszą szczury za ogonki i usadawiają je na ramionach turystów. Wierni kupują prasad i karmią nim zwierzęta, a wszystkie resztki skrupulatnie dojadają sami, bowiem spożywanie prasad napoczętego przez święte szczury przynosi ponoć szczęście.
Za wniesienie do świątyni aparatu fotograficznego płaci się 10 INR.

Noclegi

Hotel RTDC Yatri Niwas (0151/65332) oferuje wygodne pokoje (130/150 INR) oraz wspólną salę (35 INR).

Komunikacja Desznok leży 30 km od Bikaneru przy drodze do Dźodhpuru. Autobusy odjeżdżają z Bikaneru co godzinę (9 INR). Taksówkarze bardzo niechętnie obsługują tę trasę. Ponadto przed odjazdem dobrze jest się trochę potargować o cenę, która zwykle wynosi 150 INR za podróż w dwie strony; warto się też upewnić, czy jest w nią wliczony co najmniej godzinny postój taksówkarza pod świątynią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *