Bikaner

Noclegi – najtańsze

W pobliżu dworca kolejowego jest wiele tanich hoteli. Nie należy jednak wybierać pokoi, wychodzących na ruchliwą Station Rd, gdyż dobiegający z niej hałas czasami jest trudny do zniesienia. Green Hotel (w 23396) poleca jedynki (45 INR) i dwójki (70 INR) ze wspólną łazienką oraz pokoje z telewizją satelitarną i łazienkami (75/100 INR). W pobliskim hotelu Deluxe (n 23292) obowiązują podobne ceny i warunki, ale ponadto za rogiem znajduje się spokojna dobudówka. Za nią usytuowany jest hotel Akaslideep (rt 26024), dosyć typowy, zaniedbany dom noclegowy. Za pokoje ze wspólną łazienką płaci się tu 30/45 INR, a za te z osobną 50/75 INR. W większości hoteli ciepła woda w wiadrach kosztuje 3 INR.

Najlepszym hotelem tej kategorii jest Amit (tr 28064), stojący w bocznej uliczce przy Green Hotel. Za czyste pokoje z łazienką trzeba tu zapłacić 70/125 INR. Są tu też tańsze dwójki (80 INR).

Hotel Shri Slianti Niwas (25025) stoi przy uliczce naprzeciw dworca kolejowego. Jego właścicielem jest zrzędliwy mężczyzna w sile wieku; wieczorami jest tu dosyć tłoczno. Pokoje ze wspólną łazienką kosztują 45/70 INR. Nieco dalej przy tej samej ulicy jest tańszy Indre Lodge, prowadzony przez miłego i uczynnego menedżera. Warto się zatrzymać choćby na jedną noc, gdyż za nieco mroczne pokoje z osobnymi łazienkami płaci się tylko 50-70 INR.
Dworcowe retiring rooms są zaskakująco spokojne; miejsce na wspólnej sali kosztuje 30 INR, jedynki 40 INR, a dwójki 80 INR.
W biurze informacji turystycznej można dokonać rezerwacji miejsc w kwaterach prywatnych (50-300 INR).

Noclegi – średnia kategoria

Hotel Joshi (o 61162) stoi przy Station Rd. W tym dobrze zarządzanym, przyjemnym i wygodnym hotelu obowiązuje 24-godzinna doba hotelowa. Jedynki/dwójki kosztują 185/225 INR (z air-coolerem) lub 350-425 INR (z klimatyzacją i telewizją satelitarną). Wszystkie pokoje posiadają łazienki, ciepła woda dostępna jest między 6.00 a 12.00.

Dhola Mam (28621) to spokojny, lecz nieco podniszczony hotel turystyczny, usytuowany przy Pooran Singh Circle, około kilometr od centrum miasta. Miejsce na wspólnej sali kosztuje 40 INR, zwykłe pokoje – 100/150 INR, pokoje z air-coolerem – 200/250 INR, z klimatyzacją – 350/ 400 INR. Jest tu też sklep z piwem, bar i restauracja.

Hotel Thar (27180) znajduje się po lewej stronie Hospital Rd przy drodze do Tourist Bungalow. Pokoje z łazienką i bieżącą ciepłą wodą ceni się dosyć drogo – 350-470 INR. W okresie między kwietniem a sierpniem przysługuje 20% zniżka. Restauracja hotelowa jest całkiem przyzwoita, a przyrządza się w niej zarówno dania mięsne, jak i typowo wegetariańskie.

Gastronomia

Większość restauracji w Bikanerze to lokale wegetariańskie, a niektóre nie podają nawet jajek, jak np. restauracja zajmująca pierwsze piętro hotelu Joshi. Na parterze jest restauracja Chhotu Molu Joshi (szyld w języku hindi), gdzie podaje się dobre dania wegetariańskie, lodowato zimne lassi oraz różnorodne smakołyki indyjskie. Zarówno Green Hotel, jak i hotel Deluxe, prowadzą małe, utrzymane w należytej czystości restauracje, w których serwowane są przekąski i napoje. Po przeciwnej stronie drogi stoi nieco droższa restauracja Amber. Ser tandoori naan kosztuje 20 INR, a kawa ekspresowa 10 INR.

Zwolennicy dań mięsnych powinni zajrzeć do hotelu Thar, gdzie za główne danie płaci się w granicach 30-40 INR. Danie tego typu można też zamówić w hotelu turystycznym Dhola Mam. Dużo droższe posiłki przyrządza Lalgarh Pałace (325 INR za stół szwedzki), przy czym przeważnie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Bikaner słynie z pikantnych przekąsek zwanych namkin, które sprzedawane są m.in. w sklepikach przy Station Rd.

Zakupy

Koło biura informacji turystycznej, po prawej stronie od wejścia do fortu, znajduje się dobrze zaopatrzony sklep z wyrobami ludowymi, który należy do Urmul Trust. Oferowane tu przedmioty, których wytwarzaniem zajmują się mieszkańcy okolicznych wiosek, cechuje wysoka jakość, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze są przeznaczane na poprawę stanu zdrowia i realizacje programów edukacyjnych właśnie w tych małych miejscowościach. Zakupy w Bikanerze są dużą przyjemnością, gdyż właściciele sklepów nie starają się za wszelką cenę wcisnąć turystom swoich towarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *