Bharathpur – Bharatpur

Fort Lohagarh

Żelazny Fort, zbudowany na początku XVIII wieku, wziął swą nazwę od murów, które były rzekomo nie do zdobycia. Maharadża Suradź Mai, budowniczy fortu i założyciel Bharatpuru, wzniósł dwie wieże w obrębie wałów obronnych, Dźahawar Burdź i Fateh Burdź, upamiętniając w ten sposób zwycięstwa odniesione nad Mogołami i Anglikami.

Fort zajmuje niewielką, sztuczną wysepkę w centrum miasta, a trzy znajdujące się tu pałace są mocno podniszczone. W jednym z nich mieści się małe, raczej nieciekawe muzeum. Fort udostępniany jest zwiedzającym (2 INR) od soboty do czwartku w godz. 10.00-16.30.

Noclegi i gastronomia

Bharatpur posiada dobrą bazę noclegową i tylko w okresie Bożego Narodzenia i Nowego roku trudno znaleźć tu wolny pokój. Dworzec kolejowy usytuowany jest około 7 km od Parku, dlatego najlepiej zatrzymać się w jednym z hoteli lub pensjonatów, które znajdują się między bramą Mathura a wejściem do Parku.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się przyjemny Tourist Lodge (23742), leżący niedaleko bramy Mathura. Jedynka/dwójka ze wspólną łazienką 40/60 INR, a z osobną łazienką 50/70 INR. Gorącą wodę donosi się do pokoi w wiadrach. Jest tu też restauracja oraz wypożyczalnia rowerów (30 INR) i lornetek (30 INR). Wewnątrz bramy Mathura mieści się Shagun Tourist Home, gdzie za dwójkę płaci się 60 INR.

Między główną drogą a wejściem do parku stoi wiele innych hoteli. Na prawo od drogi, w dosyć hałaśliwym miejscu, znajduje się Saras Tourist Bungalow (23700), nieciekawy, zaniedbany hotel turystyczny o niskim standardzie. Miejsce na wspólnej sali kosztuje 40 INR, natomiast za jedynki i dwójki płaci się odpowiednio 200 i 250 INR (450 i 550 INR – pokoje z klimatyzacją). W hotelu mieści się restauracja i bar. Dokładnie naprzeciwko Saras znajduje się hotel Eagle’s Nest z 12 pokojami, które kosztują o wiele za dużo, bo od 450 do 600 INR. Nie dziwi więc fakt, że hotel niejednokrotnie świeci pustkami. Istnieje też możliwość wytargowania nawet 40% zniżki.

Popularny hotel Sunbird dysponuje czterema pokojami, każdy z osobną łazienką i bieżącą ciepłą wodą. Pokoje kosztują jedynie 200-250 INR. W pobliżu stoi hotel Pelican, którego właścicielami są te same osoby, które prowadzą Tourist Lodge. Zwykłe pokoje ze wspólną łazienką kosztują tu 50-75 INR, pokoje z łazienką i bieżącą ciepłą wodą – 125-150 INR. Hotel prowadzi też wypożyczalnię rowerów.

Obok Pelicana usytuowany jest Annexy, gdzie można zamieszkać w pokojach ze wspólnymi (50-80 INR) lub osobnymi łazienkami, przy czym te ostatnie kosztują odpowiednio więcej. Na zewnątrz działa doskonała restauracja z przemiłą obsługą. Za Annexy, w gaju eukaliptusowym, mieści się Keoladeo Resort, czyli pole namiotowe, które jednak wyjątkowo przypadło do gustu miejscowym komarom.

Tuź za Saras znajduje się hotel i restauracja Spoonbill z jedynie dwoma pokojami (osobne łazienki). Mniejszy pokój na parterze kosztuje 100 INR, większy na piętrze – 200 INR. Można tu zjeść dobre posiłki oraz wypożyczyć rower (20 INR). Przy tej samej drodze stoją: Forest Jungle Lodge (pokój z łazienką – 100 INR), hotel San-gam, gdzie za pokój płaci się w granicach 175-250 INR, oraz podobnej klasy hotel Falcon.

Odpowiednio więcej płaci się oczywiście za pobyt w jednym z hoteli położonych w obrębie Parku. Należący do ITDC Ashok Forest Lodge (22722), usytuowany zaledwie kilometr od wejścia do parku, to przyjemny, choć dosyć drogi hotel, gdzie za pokój płaci się 1195-2000 INR w okresie X-IV lub 900-1200 INR w pozostałych miesiącach. W bufecie można zjeść lunch lub kolację (275 INR). Czynny jest też bar.

Znacznie bliżej dworca kolejowego znajdują się następujące hotele: Alora (226 16) przy bramie Kumher, Avadh (224 62), także przy bramie Kumher, Tourist Complex, Nannd (23119) oraz Kohinoor (23222). Wydaje się, że także w nich rikszarze otrzymują prowizję, stąd cena za pokój jest odpowiednio wyższa.

Leżący w pobliżu bramy Kumher Park Pałace to zadbany, przyjemny hotel, gdzie za dwójkę z łazienką płaci się 250 INR.

Komunikacja

Autobusy Bharatpur leży przy drodze łączącej Agrę z Dźajpurem. Autobus z Agry (7 INR) jedzie tu 2 godziny, z Fatehpur Sikri – godzinę. Te ostatnie przejeżdżają (a na życzenie zatrzymują się) koło Saras Tourist Bungalow.

Z Dźajpuru jedzie się tu około 4 godz. 30 minut, a bilet kosztuje 40 INR. Niestety, trasę obsługują najgorsze autobusy firmy RSTC, dlatego na tym odcinku lepiej podróżować pociągiem.

Pociągi Bharatpur leży na trasie kolejowej, łączącej Delhi z Bombajem, a także na trasie kolejki wąskotorowej, kursującej między Delhi, Agrą, Dźajpurem i Ahmeda-badem. Przed wykupieniem biletu na pociąg należy sprawdzić, czy zatrzymuje się on w Bharatpurze, gdyż niektóre pociągi jedynie przejeżdżają przez to miasto. Obecnie linia kolejki wąskotorowej, która łączy Dźajpur z Agrą, jest zamknięta z powodu wymiany torów. 188-kilometrowa podróż 1. lub 2. klasą z Dźajpuru kosztuje odpowiednio 178 i 48 INR.

Komunikacja miejska

Po ulicach Bharatpuru jeżdżą tongi, riksze i autoriksze, a stanowe biuro informacji turystycznej dysponuje minibusem (pytać o kierownika biura). Wypożyczenie roweru na jeden dzień kosztuje w granicach 20-30 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *